Příspěvek konference
Nástroje a cesty k evaluaci výsledků výzkumu a vývoje
Koordinátor sekce: Ivana Laiblová Kadlecová, Knihovna Akademie věd České republiky, Praha
Čas a místo: 27. 5., 08:30 - 12:05, Vencovského aula
Evaluace v Akademii věd České republiky - minulost, současnost a budoucnost
- Autor
- Petr Ráb, Akademická rada Akademie věd České republiky
- Spoluautoři
- Ivana Laiblová Kadlecová, Knihovna Akademie věd České republiky, Praha
- Materiály ke stažení
- Abstrakt
-
Příspěvek popisuje všechna evaluační kola pracovišť AV ČR of roku 1993 při transformaci tehdejší ČSAV na AV ČR (1995 – Akademické hodnotitelské grémium), 1999 (1. kolo Výzkumných záměrů), 2004 (2. kolo Výzkumných záměrů), 2008 (kontrola řešení Výzkumných záměrů) a přibližuje zejména hodnotící metodologie, hodnocené okruhy kriterií, výsledky hodnocení a jejich převedení do institucionálního financování, případně rušení nebo reorganizaci pracovišť.
Každé z těchto hodnoticích kol mělo pochopitelně poněkud odlišnou evaluační metodologii, probíhalo v různém legislativním a společenském kontextu i v rozdílném stavu vývoje pracovišť AV ČR, a také jeho výsledek byl daným vedením AV ČR vždy poněkud jinak uchopen. Podrobná hodnocení v letech 1999 a 2004 měla za následek diferencované institucionální financování pracovišť, což je skutečnost, která je v české vědě a výzkumu dosud ojedinělá. Přitom tato hodnocení, i přes jejich pochopitelné nedostatky, nebyla založena na mechanickém posouzení výsledků, ale na názoru odborníků, kteří hodnoceným oborům a pracovištím dobře rozumějí.
Tato hodnotící kola tedy byla po metodologické stránce založena na peer review systému, bibliometrické kostře a multikriteriálním přístupu. Příspěvek dále podává základní informace o nadcházejícím hodnocení činnosti pracovišť za období 2005–2009, které proběhne v letech 2009–2010 a které se od předcházejících bude lišit hloubkou hodnocení až na vědecké pracovní útvary, masivním použitím bibliometrie a jejího analytického zpracování (WoS a ASEP), jmenováním 9 hodnotících komisí pro každou z 9 vědních sekci AV ČR a sebehodnocením pracovišť (SWOT analýza a rating vlastních vědeckých pracovních útvarů). Součastí tohoto kola hodnocení bude také dohadovací řízení pracovišť a hodnotícíh komisí.
- Profesní informace o autorovi
-
prof. Ing. Petr Ráb, DrSc. (*1951) je vedoucí Sekce evoluční biologie a genomiky živočichů a vedoucí Laboratoře genetiky ryb ÚŽFG AV ČR, v.v.i. v Liběchově. Byl na zahraničních pracovních dlouhodobých pobytech v MNHN v Paříži, UWM v Millwaukee, UL v Lisabonu a dalších. V současnosti je řešitelem části Centra pro výzkum biodiverzity a spoluřešitelem grantu GAČR, v minulosti byl řešitelem nebo spoluřešitelem více grantů GAČR, GAAV a MŽP zaměřených na různé genetické aspekty biodiversity ryb a zejména deskriptivní a molekulární cytogenetiku a cytotaxonomii sladkovodních ryb.
WoS: 104 záznamů (6 prací přijato do tisku), 572 citací (bez autociatcí), h-index = 19. Je spoluatorem skript JU „Genetika ryb“ a autorem nebo spoluatorem kapitol v 5 knihách. Habilitován pro obor zoologie na UK v Praze, kde vede výběrovou přednášku, v součastnosti je školitelem dvou PhD studentů, 5 PhD studentů již obhájilo, byl vedoucím několika diplomových prací. Jmenován profesorem pro obor rybářství na Jihočeské univerzitě. Je členem čtyř Oborových rad na UK v Praze, na JU v Č. Budějovicích a VURH ve Vodňanech.
Je členem Akademické rady AV ČR odpovědným za institucionální financování, databáze vědeckých informací a hodnocení vědecké a odborné výkonnosti pracovišť AV ČR. Netrestán, bezúhonný, zato ženat, dvě dospělé dcery, dva malinkatí pejskové, sbírka kaktusů a několik akvárií.