Příspěvek konference
Příspěvek: Špalíček – digitální knihovna kramářských tisků (spalicek.net)
Autor
Matěj Měřička
Knihovna Národního muzea - Oddělení knižní kultury
Dokumenty ke stažení
Abstrakt
Poslechněte lidé milí,
tyto věci neslýchaný,
o Špalíčku tisků kramářských,
v Knihovně Národního muzea zdigitalizovaných a popsaných,
a na spalicek.net volně
přístupných.
Kramářské tisky jsou jedinečným literárním pramenem k poznání života „obyčejného“ člověka 17.-19. století. Historici je často využívají při analýze dobového ohlasu „velkých“ událostí či při analýze dobového myšlení. Pro regionální historiky pak představují takřka nenahraditelný zdroj informací. Slouží ale i etnologům či bohemistům a v neposlední řadě mohou posloužit i pedagogům pro obohacení výuky historie, češtiny či mediální výchovy na školách.
Digitální knihovna Špalíček umožňuje dnes prohlížet a prohledávat téměř 4000 drobných tisků a špalíčků – podomácku vázaných knížek kramářských písní, modliteb a dalších tisků ze 17.-19. století. Vznikla na základě grantového projektu Knihovny Národního muzea v letech 2008–2011. Na projekt nyní KNM navazuje připojováním dalších dokumentů z partnerských institucí a zároveň vytvářením podmínek pro zpracovávání, digitalizaci a prezentaci kramářských tisků v celé republice (tvorba a správa autoritních databází, best practices pro digitalizaci, katalogizaci i vytváření plných textů aj.)
O autorovi
Matěj Měřička vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a pokračuje tamtéž v doktorském studiu v oboru České dějiny.
Od roku 2014 pracuje v Oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea, kde se věnuje zpracovávání sbírek kramářských tisků a modliteb. Spoluvytváří obsah digitální knihovny kramářských tisků Špalíček a připravuje koncepci a strategii jejího dalšího rozvoje.
Od roku 2012 spolupracuje na grantovém projektu projektu GAP406/12/0691 – Korespondence Karla Havlíčka a od roku 2014 i na grantovém projektu DF12P01OVV023 – PROVENIO: Metodika výzkumu knižních proveniencí.