Příspěvek konference
Jak používat e-learningovou platformu IWitness v české škole?
Autor
Martin Šmok, USC Shoah Foundation
Materiály ke stažení
Foto přednášejícího / Picture Prezentace
Abstrakt
IWitness je vzdělávací webová stránka vytvořená USC Shoah Foundation – Institutem pro vizuální historii a vzdělávání. Poskytuje přístup k více než 1500 celoživotním vzpomínkám očitých svědků dvacátého století, včetně přeživších Holokaustu a dalších genocid, s minutovým digitálním indexem.
IWitness, dostupný zdarma a přes běžné internetové připojení, umožňuje pedagogům a jejich studentům prozkoumávat obsah těchto svědectví různými způsoby a nabízí tak širokou škálu využití ve třídě i mimo ni, v češtině, angličtině i dalších jazycích.
IWitness je jediným vzdělávacím produktem, který nabízí integrovanou filmovou střižnu, umožňující uživatelům práci se svědectvími pamětníků a dalšími zdroji informací v plně multimediálním digitálním prostředí. Zároveň jsou registrovaným uživatelům zdarma k dispozici veškeré nástroje e-learningu, včetně tvorby vlastních vzdělávacích aktivit.
Pro více informací navštivte úvodní stránku IWitness v angličtině s možností automatizovaného překladu) nebo prohlížeč úryvků svědectví na adrese iwitness.usc.edu/SFI/BrowseTopics.aspx, který je dostupný i bez registrace do IWitness. Kromě jiného obsahuje úryvky ze svědectví v češtině (CZ), včetně svědectví přeživších genocidy Arménů za první světové války či svědků genocidy Tutsiů ve Rwandě. Registrovaným uživatelům IWitness jsou k dispozici čtyři vzdělávací aktivity v českém jazyce.
Profesní informace o autorovi
Martin Šmok je poradcem USC Shoah Foundation pro mezinárodní vzdělávací programy. S USC spolupracuje od roku 1995. Kromě vzdělávací práce se věnuje historickému výzkumu, je spoluautorem dvou dokumentárních sérií věnovaných neznámým kapitolám československé historie: trilogií „Mezi zaslepenými blázny“ a "Mezi hvězdou a půlměsícem”.
Byl kurátorem několika výstav: „Hagibor – místo, lidé, osudy“ je instalována na místě někdejšího koncentračního a později internačního tábora v Praze, „105“ byla výstava propagandistické tvorby Borise Jefimova, Stalinova nejoblíbenějšího kreslíře, "Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešek” a “Stopy židovské přítomnosti v Praze 2” narušily mnohé zažité představy spojené s židovskou tematikou.