Příspěvek konference
Kompetence digitálního kurátora
Autor
Michal Konečný, informační analytik a konzultant
Materiály ke stažení
Foto přednášejícího / Picture Plný text Prezentace
Abstrakt
Digitální kurátorství je etablovaný obor s vlastní historií, institucemi a odbornou komunitou. Rozvíjí se zejména v poslední dekádě, jeho kořeny však sahají mnohem dále do minulosti.
Digitální kurátorství je odpovědí na otázku, jak zajistit, aby digitálně uchovávané informace byly v dlouhodobém horizontu nejen bezpečně uložené, ale aby byla zachována jejich informační hodnota a použitelnost.
Kurátorský přístup se uplatňuje během celého životního cyklu digitálních informace, od jejího vzniku přes plánování způsobu, jakým bude uchovávána až po to, jak bude interpretována a šířena.
Kurátor musí být nejen schopným digitálním knihovníkem, ale také vyjednávačem, manažerem nebo analytikem. Z těchto kompetencí lze sestavit kompetenční model digitálního kurátora jako profesionála schopného vykonávat kurátorskou praxi při správě rozsáhlých digitálních sbírek v paměťových i akademických institucích.
V zahraničí již několik takových modelů vzniklo a jsou v různé míře využívány například při sestavování vzdělávacích programů na univerzitách. V České republice je však povědomí o jejich existenci malé a to i mezi odborníky, kteří se dlouhodobou ochranou digitálních informací zabývají. Zahraniční kompetenční modely mohou být navíc obtížně aplikovatelné v prostředí českých institucí.
Proto ve spolupráci s expertním panelem vznikl návrh kompetenčního modelu, který zohledňuje aktuální potřeby a podmínky a umožňuje například snadněji definovat popisy pracovní náplně nebo vzdělávacích aktivit.
Model je sestaven z 15 dílčích kompetencí, které jsou definovány ve třech úrovních osvojení. S jeho pomocí lze podle specifických požadavků vytvořit profil digitálního kurátora doslova na míru potřebám konkrétní instituce.
Profesní informace o autorovi
Michal Konečný je analytik a konzultant s více než dvaceti lety zkušeností v oblasti návrhu a vývoje internetových aplikací. Věnuje se zejména analýze funkčních požadavků a návrhům informační architektury internetových portálů.
V posledních letech úzce spolupracuje s digitální agenturou Proof & Reason, v níž se zabývá vývojem rozsáhlého e-commerce řešení.
V roce 2016 ukončil studium Kabinetu informačních studií a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně, kde se poprvé setkal s oborem digitálního kurátorství.
Toto téma ho zaujalo, protože při své práci často řeší problémy spojené s dlouhodobou ochranou digitálních informací, a proto se rozhodl touto oblastí zabývat do větší hloubky.