Koordinátor: Petra Jedličková, Univerzita Karlova - Filozofická fakulta, Praha
Kdy a kde: 22. 5. 2006, 14.00 - 15.25, Posluchárna D
Autor: Zlata Houšková, Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, Praha
Od roku 1997 probíhá pod záštitou Evropské unie ve skupině evropských států (Francie, Španělsko, Německo, Itálie, Belgie, Rumunsko, Česká republika, Velká Británie) projekt CERTIDoc (dříve DECIDoc) zaměřený na definování a certifikaci kompetencí informačních pracovníků. Obecně známými výstupy tohoto projektu v ČR jsou dvě vydání publikace Euroguide LIS (Evropský průvodce kompetencemi pracovníků v oboru knihovnických a informačních služeb). Obě vydání, druhé v roce 2006, vyšla v českém překladu v edici Aktuality SKIP. Nejde ovšem pouze o přehled žádoucích kompetencí; projekt nabízí mnoho dalších využití: k tvorbě obsahu vzdělávacích programů, pro autoevaluaci vlastních kompetencí, stanovení profesního růstu ad. A vývoj by měl směřovat ještě dále - k zavedení systému certifikace těchto kompetencí v České republice. Jde o projekt dlouhodobý, který se bude vyvíjet tak, jak se bude vyvíjet naše profese. Ale - jsme schopni a ochotni porovnávat se s informačními specialisty v ostatních evropských zemích? Máme o něco takového vůbec zájem? Dokážeme z našich řad vybrat a respektovat skupinu expertů, kteří budou naše kompetence posuzovat? Jsme již na něco takového připraveni? SKIP nabízí odborné veřejnosti nejen diskusi, ale i spolupráci při využití všech možností, které projekt CERTIDoc oboru nabízí.
Zlata Houšková absolvovala obor knihovnictví a vědecké informace na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a postgraduální studium oboru Výchova a vzdělávání dospělých tamtéž. Pracuje v Národní knihovně České republiky jako manažer vzdělávání. Profesnímu vzdělávání se věnuje jak teoreticky, tak prakticky; přednáší v celé řadě kurzů, spolupracuje s oborovými školami, vede diplomové práce apod. Je spoluautorkou dvou výzkumů "Věková, vzdělanostní a platová analýza situace v českých knihovnách" (1998, 2004), řady vzdělávacích projektů; za posledních 10 let publikovala na 70 článků v oborovém periodickém tisku, sbornících a dalších publikacích. Je odbornou garantkou grantového programu VISK 2 - Mimoškolní vzdělávání knihovníků. Podstatná část jejího profesního působení je spjata s prací v profesní organizaci SKIP, kde je mimo jiné předsedkyní Secke vzdělávání, jež se kromě mnoda dalších aktivit angažuje v projektu CERTIDoc.
PhDr. Jarmila Burgetová, Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP), e-mail: Jarmila.Burgetova@seznam.cz; 233-335-030 rovnocenný podíl autorek na příspěvku Jarmila Burgetová po maturitě na gymnáziu vystudovala knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1967 obhájila titul doktora filozofie. Od roku 1952 pracuje v oboru. Po dvouleté praxi v Krajské knihovně v Prešově na Slovensku od roku 1956 až do roku 1970 pracovala v tehdejší Státní knihovně ČSR, nyní Národní knihovně ČR. V průběhu Pražského jara 1968 se angažovala ve věci ustavení profesního spolku knihovníků Svazu knihovníků a informačních pracovníků, z politických důvodů dostala ve Státní knihovně na podzim roku 1970 výpověď. Teprve v květnu 1972 jí podařilo vrátit se do oboru, vedla odbornou knihovnu Psychologického ústavu ČSAV v Praze. Od roku 1976 působila v metodickém oddělení Základní knihovny - Ústředí vědeckých informací ČSAV. V Knihovně AV ČR (dnešní název bývalé ZK-ÚVI) pracuje dodnes na menší úvazek jako poradkyně ředitelky a redaktorka zpravodaje „INFORMACE“. Publikovala vedle několika samostatných metodických publikací desítky článků zejména k problematice organizace a řízení knihoven, jejich doplňování, využívání a šíření vědeckých informací, informační výchovy, k otázkám knihovnické legislativy a k rozvoji spolkové činnosti. Přednášela na nejrůznějších typech kurzů, školení a dalších vzdělávacích akcí, na jejichž organizaci se podílela, a to zejména v rámci Akademie věd ČR. Jako předsedkyně Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) v letech 1990 – 1998, od roku 2001 jeho čestná předsedkyně, se aktivně věnuje rozvoji zahraničních styků spolku a mezinárodní spolupráci. V roce 2001 obdržela Cenu českých knihovníků a medaili Z.V.Tobolky za celoživotní přínos českému knihovnictví.
Autor: Russell Bailey, Providence College Library, USA
Autor: Anca Cristina Rapeanu, "Carol I" Central University Library of Bucharest, Rumunsko
Spoluautoři:
Corina Dovinca / "Carol I" Central University Library of Bucharest