13. Konference o profesionálních informačních zdrojích


Detaily příspěvku konference

Novinky ve vyhledávání na internetu a svět 2.0

Koordinátor: Martin Lhoták, Knihovna Akademie věd ČR, Praha

Kdy a kde: 24. 5. 2007, 8.30 - 12.00, Nová aula

Poslední vývoj moderních webových technologií a jejich využití pro vyhledávání

Autor: Patrik Plachý, SEFIRA spol. s r.o., Praha

Abstrakt:

Současné knihovní systémy se dnes stávají velmi sofistikovanými produkty díky stále rychlejšímu vývoji informačních technologií. Vzhledem k existenci řešení pro zajištění vysoce dostupných databází a robustních webových aplikací vzniká prostor pro vývoj dalších nadstavbových řešení ve střední vrstvě – například inteligentní metody pro prohledávání nestrukturovaných dat.

Příspěvek, který uvádí novinky ve vyhledávacích technologiích vás seznámí s aplikacemi z rodiny Oracle, v podobě produktů Oracle WebCenter Suite, Oracle Content Database a Secured Enterprise Search. Všechny tyto technologie jsou aplikovatelné do architektury střední aplikační vrstvy, která je stavěna na otevřených standardech. Tyto technologie usnadní vývojářům snadněji vytvořit takové postupy, které sjednotí informace a nástroje na jedno místo. Firmy mohou Oracle Web Center Suite využít k rychlé tvorbě "podnikové směsky", která je tvořena jednotlivými aplikacemi pro přístup k informacím, které se navzájem kompletují jako stavebnicové skládačky.Zatímco tyto produkty z rodiny technologií Oracle jsou opravdovou novinkou na trhu, produkt ConText CZ/SK, který vytvořila firma Sefira, řeší velmi pokročile problematiku našich jazyků při fulltextovém vyhledávání a má již mnoho úspěšných instalací a implementací.

Tento produkt tvoří českou/slovenskou lingvistickou nadstavbu nad fulltextovými technologiemi společnosti Oracle, které umožňují prohledávat textové zdroje v různých datových formátech a zároveň mohou být uložené rozmanitými způsoby. Tato nadstavba umožňuje ve vlastních aplikacích používat českého/slovenského ohýbání a skloňování slov na základě matematických lingvistických modelů.

O autorovi:

Patrik Plachý pracuje ve společnosti SEFIRA od roku 2001. V současné době působí ve funkci presales konzultant, kde využívá své zkušenosti z pozice vedení projektů. Vedl zavádění knihovního systému DAIMON u mnoha zákazníků, má dlouholeté zkušenosti s návrhy a tvorbou databázových aplikací Oracle. Zaměřuje se na analýzy a návrhy tvorby Oracle architektury u zákazníků. Patrik Plachý je absolventem Vysoké školy chemicko technologické v Praze. Do společnosti SEFIRA spol. s r.o. si přinesl zkušenosti jako odborný konzultant, programátor a analytik.


Ostatní příspěvky v sekci

Web 2.0 jako výzva pro informační gramotnost

Autor: Peter Godwin, University of Bedfordshire

Ovlivní změny v technologiích zpracování a zpřístupňování informací v informačních systémech

Autor: Nadežda Andrejčíková, Cosmotron Bohemia, s.r.o., Hodonín

Jak hledat a NAJÍT – podrobná indexace obrázků a tabulek

Autor: Helle Lauridsen, ProQuest CSA, Velká Británie

Web 2.0 vs. sémantický web

Autor: Vilém Sklenák, Vysoká škola ekonomická v Praze

Vertikální vyhledávací služby

Autor: Pavel Kocourek, INCAD, c/o Convera ČR, Praha

Blog je prima. Jak dát ale o sobě vědět?

Autor: Filip Vojtášek, Albertina icome Praha s.r.o.