Kdyz se rekne: "moderni knihovna"

ing. Vladimir Karen
Albertina icome Praha s.r.o.

1. Elektronicke "otazniky"

Elektronicke informace se pomalu stavaji beznou soucasti zivota vetsich knihoven. Vedle tradicnich informacnich zdroju - knih, casopisu, audiovizualnich materialu atd. - se i v nabidce nasich knihoven stale casteji objevuji elektronicke informacni zdroje. Prakticky kazda vyznamnejsi knihovna dnes zpracovava svuj katalog na pocitaci a zacina jej davat primo k dispozici ctenarum. Vedle vlastnich (internich) elektronickych informacnich zdroju (OPAC, WWW stranka, ostatni vlastni databaze a pomucky) zpristupnuji knihovny take externi informacni zdroje: online, diskety, CD-ROM, Internet.

Elektronicke "opojeni" s sebou vsak nese i celou radu problemu, ktere musi knihovny resit, pokud chteji informace nabizet skutecne prehledne, a srozumitelne a pochopitelne i ekonomicky. Jsou to napr. nasledujici otazky:

2. Struktura externich informacnich zdroju v knihovne

Zdani, ze s prichodem Internetu je vsechno dostupne a vsechno zdarma, je naprosto mylne. Naklady na budovani kvalitnich bazi dat jsou obrovske, proto za spolehlive a kvalitni informace vzdy bude potreba platit. Internet zde muze poslouzit jako vseobecne dostupny a relativne levny prenosovy kanal.

Jinou otazkou zustava, jakym zpusobem se za vyuzivani konkretni databaze zaplati. V soucasne dobe prevazuji dva zpusoby: predplatne a "pay-as-you-go".

- Predplatne je typicke pro databaze na CD-ROM a pro nektere baze online.

- "Pay-as-you-go" je naopak typicke pro vetsinu online sluzeb, znamena, ze uzivatel plati za dobu prace s databazi a za zobrazene dokumenty.

Hlavni vyhodou CD-ROM zustava relativne snadna moznost integrace do informacniho systemu instituce, ktera si vlastne vytvari svuj vlastni "online" system. Zejmena v nasich podminkach je klicova spolehlivost, protoze nase telekomunikace dosud vetsinou neposkytuji potrebne spolehlive zazemi pro provoz Internetu a online s globalnim dosahem.

Vyhodou online pristupu do velkych databazovych center ve srovnani s predplacenim CD-ROM je pochopitelne obrovske mnozstvi databazi, ktere jsou zde pristupne, aniz byste museli predem vedet, ktera Vam nejlepe vyhovi. Funkce typu "cross-database search" umoznuji velmi rychle zkontrolovat vysledek resersni strategie v mnoha databazich naraz.

Naopak nejvetsi slabinou online v tradicnim pojeti je uzivatelska "neprivetivost", nutnost prace s prikazovym radkem a obrovsky casovy stres. Posledni vyvoj vsak tuto slabinu potlacuje, prikladem je produkt KR ProBase pro online pristup do centra KR DATASTAR, ktery diky technologii klient/server umoznuje provest vetsinu operaci "offline", tedy bez poplatku za pobyt v bazi, a to vse z komfortniho prostredi Windows 3.1 a Windows 95.

Vyhody i nevyhody technologii i cenovych schemat si uvedomuji i producenti informaci. Proto cela rada z nich nabizi sve informace jak online, tak na CD-ROM - a to stale casteji jak formou predplatneho, tak "pay-as-you-go". Jiste je, ze obe varianty jsou pouze variantami pristupu k informacim, a INFORMACE jsou to, oc zde bezi.

Zajimave je srovnani nakladu na predplatne CD-ROM a online pristup v zavisloti na cetnosti prace s konkretni databazi. U velkych databazi plati priblizne pravidlo, ze naklady na jednouzivatelske predplatne jsou stejne, jako pul hodiny pristupu online tydne. Zaver je zretelny a v praxi potvrzovany na celem svete.

Zadna knihovna na svete pochopitelne nemuze mit na sve siti vsechny placene elektronicke zdroje. V dalsich uvahach tedy vyjdeme z logickeho predpokladu, ze nejvice pouzivane zdroje bude knihovna dostavat na zaklade predplatneho CD-ROM. Tuto zakladni nabidku bude doplnovat sirsi doplnujici nabidkou zdroju z online center a z Internetu, navic bude sama zpracovavat a zpristupnovat vlastni katalog v elektronicke podobe.

3. V "imaginarni studovne"

Prenesme se na okamzik do imaginarni studovny pomyslne vedecke nebo univerzitni knihovny, usedneme k pocitaci a podivejme se, jak to muze byt zarizeno.

Na obrazovce pocitace je zobrazena nabidka, ktera umoznuje pristup ke vsem dostupnym informacnim zdrojum.

Hlavni menu je usporadano do nekolika sekci, napriklad (viz. obr.):

V techto sekcich jsou hierarchicky uvedeny jednotlive konkretni informacni zdroje - nezavisle na zpusobu, jakym jsou zpristupnovany (z CD-ROM, katalogy ze serveru knihovny, po Internetu). V hierarchickem menu je mozno take vyhledavat pomoci tlacitka "Hledej". Ke kazde polozce menu - databazi - je k dispozici strucny popis (napoveda).

Rekneme, ze nase knihovna je zamerena treba na oblast prirodnich ved a zejmena zivotniho prostredi. Pak jeji nabidka v sekci externich informacnich zdroju muze byt napriklad nasledujici:

Vsimnete si, ze s vyjimkou DataStaru mohou byt vsechny IZ dany "vplen" uzivatelum do studovny, protoze za jejich pouzivani plati knihovna pevne castky. Pristup do DataStaru naopak umoznuje reserserum knihovny zpracovat na zakazku i takove reserse, ktere v predplacenych databazich vyzni "naprazdno". Vsechny tyto moznosti jsou prezentovany ctenarum knihovny srozumitelne v jedinem menu.

Po stisknuti tlacitka v menu se automaticky spusti potrebny software (at uz OPAC, vyhledavaci software pro CD-ROM, Netscape pro praci na Internetu apod.) a muzeme zacit pracovat. K jednotlivym vyhledavacim programum nam knihovna poskytne strucne tistene pruvodce (tzv. "Quick-Start Guide"), takze pomoc personalu studovny budeme potrebovat jen ve velmi specialnich pripadech. Po ukonceni prace se automaticky vratime zpet do menu a muzeme pokracovat s jinou databazi.

Neni nutno dodavat, ze stejne menu je dostupne na vsech pocitacich ve studovne, takze uzivatel nemusi stat ve fronte, pokud s zadanou databazi jiz pred nim nekdo pracuje. Co vic, podobne menu muze byt k dipozici komukoli, kdo je pripojen k lokalni siti knihovny a dokonce i po Internetu - pochopitelne za predpokladu dodrzeni licencnich podminek vydavatelu databazi a za predpokladu dostatecne prenosove rychlosti. Je mozno zridit i tzv. telnet - sluzbu pro ctenare pripojujici se modemem nebo po pomalych linkach.

4. Co je "za tim"?

Vsechno, o cem bylo vyse pojednano, neni jen pouha predstava, vize z budoucnosti. Obrazky pouzite behem prednasky jsou skutecnymi kopiemi z obrazovky pocitace - a navic - vse je mozno videt v provozu nasem stanku na veletrhu SVET KNIHY 96. "Za tim" je technologie Ultra*Net CD-ROM server.

Ultra*Net, ktery je primarne urcen pro sdileni CD-ROM v LAN a WAN, vyvinula rakouska firma R+R Messtechnik z Grazu. Je to v soucasnosti jediny evropsky vyrobek sveho druhu na trhu, zaroven vsak patri k nejmodernejsim a nejvykonnejsim na svete. Jak vidite, lze tento produkt prakticky pouzit ke skutecne integraci vsech nabizenych informacnich sluzeb knihovny.

A je to mozne i v pripade, ze program, ktery knihovna pouziva (napr. konkretni knihovni katalog) neni prizpusoben pro praci v siti a na Internetu. Takovy program dokaze Ultra*Net server zpristupnit vzdalenym uzivatelum stejne, jako databazi na CD-ROM. K tomu slouzi program MakeCD, ktery vytvori "virtualni" CD z kterehokoliv programu.

Ultra*Net nabizi take odpoved na posledni otazku: jak udrzet prehled o skutecnem vyuziti informacnich zdroju jednotlivymi uzivateli? Soucasti celeho systemu je i program Account Manager, ktery eviduje cinnosti jednotlivych uzivatelu nebo stanic a umoznuje jejich graficke zobrazeni.

K zakladnim vlastnostem systemu Ultra*Net patri zejmena kompatibilita. Originalni technologie zarucuje kompatibilitu s profesionalnimi databazemi na CD-ROM na trhu a cele reseni podporuje sitove protokoly TCP/IP, NetBios, NetBEUI, NetWare IPX/SPX a dalsi. Dulezitym parametrem je vykon systemu, ktery diky technologii precaching umoznuje sdileni CD-ROM desitkam uzivatelu soucasne a to dokonce i v pripade sdileni multimedialnich titulu po siti. Flexibilita znamena, ze konkretni reseni lze prizpusobit "na miru" individualnim pozadavkum, system lze postupne rozsirovat podle pozadavku zakaznika a navic rozsireni licence Ultra*Net je garantovano za rozdilovou cenu.

CD-ROM servery Ultra*Net jiz u nas pouziva rada instituci: Narodni knihovna CR, 1. lekarska fakulta UK, Lekarska fakulta Plzen, VUT Brno, VSCHT a Knihovna Akademie ved CR. V soucasne dobe probiha instalace serveru Ultra*Net na UVT Univerzity Karlovy v Praze.

5. Zaver

Jak vite, specializujeme se na oblast externich informacnich zdroju jiz od roku 1991. Rade knihovnam dodavame predni informacni zdroje ze zahranici a pripravili jsme pro Vas radu tuzemskych titulu na CD-ROM. S integraci CD-ROM do siti jsme zacali jiz v roce 1992.

Dnes jsme oficialnim distributorem technologie Ultra*Net v Ceske republice a na Slovensku. Nabizime Vam sve letite zkusenosti s CD-ROM a jejich provozem v sitich. Uvodni konzultaci a cenovou nabidku poskytneme kteremukoli zajemci nezavazne a zdarma. Zakaznikum, kteri se rozhodnou pro nami nabizene reseni, zajistujeme veskery potrebny servis od instalace a zaskoleni Ultra*Netu az po pomoc s vyberem vhodnych informacnich zdroju, ktere je navic vetsinou mozno poskytnout na omezenou dobu k vyzkouseni zdarma.

Spolecne postavime skutecnou "imaginarni studovnu" take u Vas.

Kontakt: Albertina icome Praha s.r.o., Revolucni 13, 110 00 Praha 1
tel. (02) 2480 3303, fax: (02) 2480 3296, e-mail: aip@aip.cz


Zpatky do INFOMEDIA 96.